Najnowsze wydanie
już dostępne

Zobacz najnowsze wydanie

Do 26 lutego br. osoby zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT mają czas na przesłanie do urzędu skarbowego jednolitego pliku kontrolnego, w którym przedstawią informacje o zakupach i sprzedaży wynikające z ewidencji VAT za styczeń 2018 r.

Jednolity Plik Kontrolny jest strukturą logiczną, która ma swoją genezę w wytycznych OECD z 2005 r. i obowiązuje m.in. w Portugalii, Francji, czy Niemczech. W założeniu ma zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji skarbowej oraz zapobiegać wyłudzeniom VAT.

W Polsce obowiązek przesyłania elektronicznego pliku w wymaganym przez Ministerstwo Finansów formacie XML zaczął funkcjonować od 2016 r., początkowo dla dużych przedsiębiorców. Jego podstawą prawną jest art. 82 § 1b O.p., z którego wynika, że każdy kto prowadzi księgi podatkowe w formie elektronicznej, jest zobowiązany do ich comiesięcznego przesyłania w formie jednolitego pliku kontrolnego do organów podatkowych do 25 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja.

Mikroprzedsiębiorcy zostali zobowiązani do przesyłania JPK_VAT od stycznia 2018 r. Obowiązek jest niezależny od sposobu rozliczania VAT. Struktury, w których powinny być zamieszczone wymagane przez organy podatkowe informacje, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej. Oprócz tego Ministerstwo udostępniło aplikację e-mikrofirma do generowania JPK_VAT.

W przypadku niezrealizowania powyższego obowiązku przedsiębiorca może podlegać odpowiedzialności karno-skarbowej, która przykładowo przy wykroczeniu skarbowym i nałożeniu kary mandatem jest zagrożona grzywną w kwocie od 210-4200 zł.

Warto również przypomnieć, że od 1 lipca 2018 r. mikroprzedsiębiorcy będą zobowiązani do przesyłania innych struktur na żądanie organów podatkowych tj. JPK_WB (dotyczący wyciągów bankowych), czy JPK_FA (dotyczący faktur). Czas na wygenerowanie żądanego przez organy podatkowe pliku będzie wynosił minimum 3 dni.

 

facebook_page_plugin

Najnowsze wydanie
już dostępne

Zobacz najnowsze wydanie

Wydawca

adwokaturaizba adwokacka

Newsletter

Bądź na bieżąco! Zapisz się do naszego newslettera!

Facebook issuu  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2018 Młoda Palestra. Projekt i wykonanie: Hedea.pl